Geleceği şekillendirecek çocuklarımızla birlikte olmak, beraber ortaklaşa bir şeyler yapmak, çocuklarımızın oyun arkadaşlığını üstlenmek artık yorucu mu geliyor bize? Çocuklar, en önemli işlerini, “oyun”u aileleriyle paylaşabiliyor mu? Artık ailece eğlenemiyor muyuz yoksa? Yuvadan bakıcıya, okuldan kursa koşturan çocuklarımıza günümüzde ne kadar vakit ayırabiliyor şehirli anne babalar?

Çocuklar okulların ve evlerin duvarlarını oldukça yakından tanıyorlar. Peki yaşadıkları, havasını soludukları şehri? Çevrelerini, şehrin güzelliklerini, tarihini ne kadar biliyorlar? Kent kültürü denen kavramla tanışık ve barışıklar mı?

Özlem Saraç’ın yazdığı “KÖŞE BUCAK İSTANBUL” adlı oyun bu soruların çevresinde şekilleniyor. Fırıldak ailesi komşuları Mehmet Amca için çok kıymetli olan vazoyu bir kaza sonucu kırar. Vazonun kırılmasına çok üzülen Mehmet Amca, Fırıldak ailesini affedebileceğini ama bunun için bir şartı olduğunu söyler.  Bu şart, kırılan vazonun yenisini  birlikte arayıp bulmalarıdır. Fakat vazoyu bulmak o kadar da kolay değildir. Yine de ailemiz kolları sıvayıp İstanbul kazan kendileri kepçe vazoyu aramaya başlarlar. Ailemiz bu arayış sayesinde bir amaç uğruna birlikte geçirilen vaktin değerini, ailece bir arada olmanın güzelliğini fark eder. Yaşadıkları şehir İstanbul ile bağlarını güçlendirirler. Kahramanlarımızın oyun boyunca başına gelenler, vazonun bulunup bulunamadığı ise oyuna kalsın. İstanbul’un insanları, martıları, kedileri, dansçıları ve süper kahramanları, kuleleri, köprüleri  tekmili birden bu oyunda!

Müzikli bir oyun olarak sahnelenen "Köşe Bucak İstanbul" çocuk seyirciler ve ailelerinin oyun izleme keyfini birlikte yaşamaları hedefi ile oluşturuldu.

 

Yazan: Özlem SARAÇ

Yöneten: Yelda BASKIN

Dekor – Kostüm: Hande Tomris KUZU

Işık: Cihan GÜRLEYEN 

Müzik: Çağlayan ÇETİN

Koreografi: Büşra FİRİDİN

Şarkı Sözleri: Faruk ÜSTÜN

Asistanlar: Tuğba YARBAĞ, Muhammet ÇAKIR, Ayla KAYMAK

Dekor – Kostüm Asistanları: Selin ÖLÇER, Mehmet Ali ZEREN, Alaz Deniz KÖYMEN 

 

OYUNCULAR: 

Şermin Fırıldak: Gözde AYAR

Kamil Fırıldak: Hüseyin DURAK

Deniz Fırıldak: Özge ÇATAK

Efe Fırıldak: Burç ARA

Mehmet Amca: Mustafa Sercan YENER

Kedi Minnak: Sevda KARABULUT

Martı: Ayla KAYMAK

Süper Kahraman:

İstanbullular, turistler: Ayla KAYMAK, Özge ÇATAK

 

ORKESTRA:

Senem Zeynep ERCAN (Piyano–Korrepetitör)

Çağlayan ÇETİN (Viyolonsel)

Ebru SONAKIN (Klarinet)

Nilay KARADUMAN (Keman)

Ersin TOZ (KlasikGitar)

Aykut YILDIRIM (Bas Gitar)

Melih YÜZER (Davul)

Adem ELKAYA (Ud)

Mehmet BOYACI (Kanun)

Harun KOÇ (Perküsyon)

 

Oyunumuzun psiko-pedagojik danışmanlığını üstlenen Uzman Psikolojik Danışman Burcu Dündar’a ve PEDEM Danışmanlık’a teşekkür ederiz.